Depilacja laserowa Light Sheer Desire

Początek jesieni, wakacyjne podróże oraz chwile relaksu spędzone w słońcu, większość z nas ma już za sobą. Właśnie teraz rozpoczynamy sezon na zabiegi nieco bardziej inwazyjne które w sezonie letnim nie były możliwe do wykonania. Jednym z tych zabiegów jest depilacja laserowa ponieważ kto z nas nie marzy żeby przestać martwić się o codzienne golenie oraz posiadać idealnie gładkie ciało ?
Właśnie dlatego chcemy opowiedzieć wam co nieco na temat depilacji laserowej najwyższej klasy laserem diodowym Light Sheer Desire, który już we wrześniu zagościł w ofercie Clinic Vivien.
Light Sheer Desire jest najnowszym laserem wyprodukowanym przez amerykańską firmę Lumenis, której systemy do depilacji zrewolucjonizowały rynek. Urządzenie posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków który jest honorowany na całym świecie. Firma Lumenis może szczycić się nagrodami takimi jak wyróżnienie za najlepsze urządzenie do laserowej depilacji na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego w San Francisco. W roku 2014 ( LightSheer Duet ) oraz 2015 ( LightSheer Desire ) firma otrzymała Laur Kosmetologii dla najlepszych systemów depilacji laserowej.
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, czyli światło lasera jest pochłanianie przez mieszek włosowy, gdzie znajduje się melanina. Promienie zostają zamienione w ciepło które niszczy część włosa odpowiedzialną za jego wzrost. Światło lasera jest najskuteczniejsze przy włosach grubych i ciemnych ponieważ wiązka laserowa koncentruje się na melaninie. Co za tym idzie im więcej melaniny tym silniejsza koncentracja promieni. Light Sheer Desire jest pierwszym laserem z serii Light Sheer, którym możemy wykonywać zabiegi przy włosach jaśniejszych niż czarne lub ciemno brązowe. Niestety w tym przypadku na efekty musimy dłużej poczekać. Jeśli już się pojawią są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku ciemnych i silnych włosów. Ilość zabiegów zależna jest od typu owłosienia, parametrów ustawionych przez operatora lasera oraz miejsca poddanego zabiegowi. Najczęściej wacha się od 6 do 12 zabiegów.
Ważnym aspektem prawidłowego przeprowadzenia serii zabiegów laserowego usuwania owłosienia jest częstotliwość wykonywania zabiegów. Standardowo odstęp pomiędzy zabiegami może wynosić od czterech do ośmiu tygodni. My jednak najbardziej zalecamy przerwę sześciu tygodni ponieważ w tym czasie zachodzi największe prawdopodobieństwo iż trafimy w fazę wzrostu włosa tzw. Anagen. Ogólnie rzecz biorąc życie włosa możemy podzielić na cztery etapy:
• Anagen – faza wzrostu włosa
• Katagen – faza przejściowa w której oddziela się od brodawki i zmierza ku górze
• Telogen – faza spoczynku w której zachodzi tu obumieranie włosa
• Egzogen – faza uwalniania włosa dochodzi do całkowitego opuszczenia obszaru mieszka

Czasami można wyróżnić piątą fazę zwaną kenogenem, polega ona na odpoczynku mieszka włosowego przez chwilowy brak wzrostu włosa czyli anagenu.

Light Sheer Desire wyróżnia przede wszystkim bezpieczeństwo ponieważ podczas doboru parametrów do typu skóry oraz włosa, laser dostosowuje nam najbezpieczniejsze parametry. Kolejnym ważymy aspektem jest świetne wyszkolenie operatora urządzenia, szkolenie odbywa się w siedzibie Coherent Polska, jedynego dystrybutora tych urządzeń w Polsce, a zarazem jedynej firmy uprawnionej do szkolenia oraz wydawania certyfikatów. Warto również wspomnieć o chłodzącej końcówce głowicy Chill Tip wykonanej z syntetycznego szafiru, która utrzymuje stała temperaturę 4 stopni Celsjusza. Tę technologię wykorzystuje tylko firma Lumenis, przez co laser osiąga większą moc nie uszkadzając skóry klienta.

Przygotowanie do zabiegu

1. Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj kremy nawilżająco-natłuszczająco-kojące kilka dni wcześniej.
2. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. Przed pierwszym zabiegiem zrobi to osoba wykonująca zabieg – umożliwi to ocenę barwy włosów.
3. Przed każdym zabiegiem, włosów nie można wyrywać przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skóry. Można natomiast golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem, choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień wcześniej.
4. Stosowanie kremów lub maści z witaminą A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), wit. C I kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
5. Terapia doustna retinoidami (np. Izotek) wymaga półrocznej przerwy między końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
6. Leki światło uczulające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec (!), nagietek, herbata Figura, karoten) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
7. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
8. Aktywna opalenizna jest przeciwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub solarium to 4-6 tygodni.
9. „Opalenizna” uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy stanowi również przeciwskazanie do zabiegu. Depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
10. Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni później.

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją kosmetologiczną. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.
Przed zabiegiem skóra powinna być umyta, ogolona, niczym nieposmarowana. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk około mieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia i odbarwienia) są sporadyczne, zwykle związane z nie przestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymać się do kilku/kilkunastu tygodni.

Przeciwskazania do zabiegów:
• ciąża
• choroby nowotworowe,
• indywidualna terapia hormonalna (hormony światło uczulające),
• włosy blond, rude, siwe,
• fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry,
• bielactwo, łuszczyca, padaczka (względnie)
• skłonność do przebarwień (względne)
• skłonność do bliznowców
• aktywne infekcje skóry
• reticularis (marmurkowa skóra)

Przeciwskazania czasowe:
• świeża opalenizna, skóra po stosowaniu samoopalacza, skóra podrażniona
• terapia doustna retinoidami (Izotek)
• terapia lekami i ziołami światło uwrażliwiającymi
• terapia miejscowa kremami z wit. A, C, kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi,
• wcześniejsza depilacja przez wyrywanie (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne)
• wcześniej, niektóre zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne

Postępowanie po zabiegu
1. Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach, do 2-3 dni. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) należy skórę traktować delikatnie:
– myć żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą,
– nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach)
– stosować zasypkę lub krem Alantan Plus Krem albo Bepanthen czy Dermopanthen,
– delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
– preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu

2. Insolacja naturalna lub solarium jest bezwzględnie przeciwskazana do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczna jest fotoprotekcja (kremy z filtrami anty-UVA i B o wysokich wskaźnikach ochrony – najlepiej 50 i więcej)

Lumenis LightSheer DESIRE – product video

Opracowała:
Kosmetolog Clinic VIVIEN
specjalista laseroterapii
Lucyna Iwaszko