Oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualne to …
Jednen z klasycznych zabiegów wykonywanych w naszej Clinic VIVIEN. Opinie na temat tego zabiegu są podzielone. Zwolennicy twierdzą, w tym również i my, że jest to najbardziej skuteczny sposób na usunięcie zaskórników i wyprysków. Przeciwnicy podkreślają, że zabieg trwa długo i jest bolesny.
Zalety :
Oczyszczanie manualne daje bardzo widoczne efekty. Skóra staje się oczyszczona i rozświetlona, zyskuje zdrowy wygląd bez stanów zapalnych. Twarz po zabiegu ma też poprawiony koloryt. Poza tym skóra dobrze oczyszczona lepiej przyswaja substancje aktywne z preparatów kosmetycznych. Dlatego też warto różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne poprzedzać interwencjami typu oczyszczanie manualne.

Gdy planuje się oczyszczanie manualne, trzeba też pamiętać, by nie wykonywać go bezpośrednio przed ważnymi uroczystościami/wydarzeniami – zanim skóra wróci do normy po zabiegu, musi minąć kilka dni.

Opis zabiegu :
Zabieg trwa około 2 godzin. Poddawane są mu twarz, dekolt, plecy i ramiona. Jego celem jest usuniecie pryszczy i zaskórników po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu skóry. Kosmetolog kolejno wykonuje następujące czynności:

– usunięcie makijażu i zanieczyszczeń
– tonizowanie
– peeling
– nałożenie maseczki rozpulchniającej skórę
– rozgrzanie skóry ciepłą parą za pomocą wapozonu
– wyciskanie zaskórników i wyprysków
– dezynfekowanie
– sonoforeza/ultradźwięki z aktywnym koncentratem/ampułką
– nałożenie maski łagodzącej
– aplikacja kremu.
Po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu ani korzystać z solarium i sauny. Konieczne jest używanie kosmetyków łagodzących i unikanie specyfików na bazie alkoholu. Aby przedłużyć efekt oczyszczonej cery, warto stosować peeling i maseczki oczyszczające raz w tygodniu

Wskazania:
Oczyszczanie manualne przeprowadza się w celu usunięcia złogów łoju i zrogowaciałego naskórka, które w postaci zaskórników zamykają ujścia gruczołów łojowych. Wskazaniem do zabiegu są także krostki i grudki. Oczyszczanie manualne poleca się osobom ze skórą trądzikową, łojotokową, tłustą i mocno zanieczyszczoną. Jest to zabieg przeprowadzany u osób w rożnym wieku.

Przeciwwskazania:
Nie dla każdego odpowiednim zabiegiem jest oczyszczenie manualne. Przeciwwskazania do jego wykonania to między innymi:

– duża ilość stanów zapalnych
– opryszczka
– stany alergiczne
– tendencja do powstawania blizn
– trądzik różowaty
– skóra naczyniowa.

Objawy niepożądane:
Manualne oczyszczanie skóry może spowodować jej podrażnienia. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że regularne wykonywanie zabiegu wzmaga produkcję łoju. Zdarza się również, że manualne oczyszczanie powoduje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Dlatego absolutnie nie wolno wykonywać oczyszczania manualnego w domu. Niezbędne bowiem są fazy przygotowujące skórę do zabiegu, a także dezynfekcja i pielęgnacja skóry po jego zakończeniu. Stąd wszystkie etapy zabiegu mogą zostać prawidłowo przeprowadzone tylko u profesjonalisty.

Częstotliwość zabiegów:
Oczyszczanie manualne powinno być powtarzane regularnie co kilka tygodni. Osobom ze skórą trądzikową zaleca się cykl comiesięczny. Generalnie częstotliwość wykonywania tego zabiegu dostosowywana jest każdorazowo do indywidualnych potrzeb pacjenta.