Serum pod lupą …

Serum pod lupą …

Czym jest serum – z definicji serum jest najbardziej skoncentrowanym preparatem kosmetycznym o lżejszej konsystencji niż typowe kosmetyki pielęgnacyjne. Jeśli po nałożeniu kremu, uczucie ściągnięcia na skórze wciąż się utrzymuje to najwyższa pora sięgnąć po kosmetyk bardziej skoncentrowany – serum. Serum jest to kosmetyk wyjątkowy, a jego zadaniem jest dynamiczna i widoczna poprawa stanu skóry osiągnięta w krótkim czasie. Krótko mówiąc jest to kosmetyk do zadań specjalnych. Jednak należy pamiętać, że serum nie zastąpi nam kremu! Ta mieszanka silnie skoncentrowanych składników aktywnych służy do wzmocnienia i zintensyfikowania codziennej pielęgnacji i ukierunkowania jej działania. Idealnym momentem do wzmocnienia kondycji skóry za pomocą serum jest wiosna, kiedy cera jest  wycieńczona przez ekstremalne warunki w zimie oraz jesień, wówczas skóra potrzebuje regeneracji i zastrzyku nawilżenia po wakacjach.

Serum w pielęgnacji domowej

W pielęgnacji domowej serum powinno być nakładane po dokładnym oczyszczeniu skóry bezpośrednio przed aplikacją kremu pielęgnacyjnego. Należy je wklepać lub wmasować. Oto prawidłowa kolejność pełnej pielęgnacji domowej:
-oczyszczanie
-tonizacja
-złuszczanie (1x w tygodniu)
-maseczka (1-2x w tygodniu)
-serum
-krem pielęgnacyjny
-makijaż

Serum w pielęgnacji gabinetowej

Dzięki zabiegom gabinetowym jesteśmy w stanie zwiększyć skuteczność przenikania składników aktywnych serum w głąb skóry nawet aż o 400-1000 razy. Rewelacyjną metodą poprawy efektywności penetracji serum jest aplikacja preparatu po mikronakłuwaniu. W celu gwarancji bezpieczeństwa serum do zabiegów mezoterapii igłowej (mikronakłuwania)tworzone są według specyficznych założeń. Pozbawione są kompozycji zapachowej, barwników oraz mają zredukowane do minimum odpowiednio dobrane środki konserwujące. Składniki bazy muszą charakteryzować się jak największą biozgodnością ze skórą. Idealnym przykładem są preparaty, w których dla uzyskania żelowej konsystencji zastosowano wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, składnik występujący naturalnie w skórze, co pozwala na eliminację chemicznych zagęstników. Drugą świetną metodą wprowadzania składników czynnych serum w głąb skóry jest wtłaczanie za pomocą ultradźwięków. Podczas zabiegu sonoforezy (ultradźwięki) następuje przerwanie warstwy lipidowej, a powstałe kanały transportujące substancje aktywne w głąb skóry są otwarte przez około godzinę. Tą metodą wprowadzamy preparaty hydrofilowe (wodne), które mają formę lekkiego żelu transparentnego lub opalizującego. Bazę serum hydrofilowego stanowi woda, która ma właściwości przewodzące ultradźwięki, a składniki aktywne w nim zawarte są rozpuszczalne w wodzie, są to m.in. aktywne peptydy, wyciągi z komórek macierzystych czy witamina C. Poza tymi dwoma metodami, możemy również zastosować wiele czynników fizykalnych, które ułatwiają penetrację składników czynnych w głąb skóry, na przykład bodźce termiczne, lub też możemy wykorzystać czynniki elektryczne. Jonoforeza jest zabiegiem elektroterapeutycznym, podczas którego jony substancji wprowadzamy za pomocą prądu stałego. Kolejnym mechanizmem stosowanym w gabinecie jest zjawisko elektroporacji, gdzie pod wpływem impulsów elektrycznych następuje chwilowa destabilizacja błony komórkowej i wytwarzają się hydrofilowe kanały – elektrofory, którymi jony składników aktywnych mogą penetrować w głąb skóry. Tym sposobem można wtłaczać kwas hialuronowy, peptydy, pierwiastki śladowe czy kompleksy witaminowe, co ma znaczenie w redukcji zmarszczek, blizn oraz w liftingu.

Składniki aktywne serum

Serum zawiera wysokie dawki składników czynnych, które charakteryzują się dużą aktywnością działania. Oto najczęściej stosowane składniki aktywne w reparatach typu serum:
Roślinne komórki macierzyste
Ekstrakty z roślinnych komórek macierzystych są bogate w rozmaite metabolity, substancje odżywcze i czynniki epigenetyczne oddziałujące na komórki macierzyste ludzkiej skóry i pobudzające je do zwiększonej aktywności, szczególnie w wieku dojrzałym. Co więcej chronią struktury skóry przed procesami zewnątrzpochodnego starzenia się dzięki zawartości skutecznych antyoksydantów. Różne rodzaje roślin, z których pozyskiwane są komórki macierzyste posiadają zróżnicowane zastosowania. Na przykład : komórki macierzyste z jeżówki zwiększają w skórze zawartość kwasu hialuronowego, który odpowiada przede wszystkim za nawilżenie skóry, komórki macierzyste z wąkroty azjatyckiej działają silnie ujędrniająco, przeciwzapalnie i zwężają naczynia krwionośne, natomiast z kulnika sercolistnego pomagają w detoksykacji skóry poprzez wzrost procesu filtracji złogów.
Retinol i jego pochodne
Substancje z grupy witaminy A (retinoidy) należą do najcenniejszych substancji zarówno kosmetycznych jak i dermatologicznych. Idealny środek dla osób po 40 roku życia, które dostrzegają ścieńczenie skóry, utratę jędrności i zwiększające się przebarwienia skóry, a także dla osób borykających się z trądzikiem. Retinoidy przyspieszają naturalny cykl odnowy naskórka oraz różnicowanie komórek w poszczególnych warstwach. Poprawa struktury warstwy rogowej skutkuje wzmocnieniem jej funkcji ochronnych i zmniejszeniem TEWL. Pomagają w walce z przebarwieniami poprzez regulację procesów melanogenezy. Działają także antystarzeniowo, poprzez zwiększenie aktywności fibroblastów w kierunku wytwarzania większej ilości kolagenu i przyspieszenia metabolizmu. W efekcie następuje poprawa struktury i wyglądu skóry, poprawa własności biomechanicznych – elastyczności, jędrności oraz spłycenia zmarszczek. Podczas terapii retinoidami należy pamiętać, że ma on działanie fotouczulające, więc powinno się go stosować na noc, a w dzień zabezpieczyć skórę preparatami z wysokim SPF. Podczas kuracji większymi stężeniami skóra w początkowym okresie może się łuszczyć, czerwienić i być przesuszona, dlatego preparat należy nakładać stopniowo począwszy od małych ilości, aby skóra mogła się do niego przyzwyczaić.
Witamina C
Serum z witaminą C skutecznie zwalcza wolne rodniki, redukuje zmiany zapalne i podrażnienia, zwiększa skuteczność filtrów przeciwsłonecznych, pomaga w redukcji przebarwień oraz przyspiesza produkcję kolagenu. Nawet niewielka jej koncentracja działa antyoksydacyjnie i odmładzająco na skórę.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w skórze i odpowiada za utrzymanie w niej odpowiedniej ilości wody, gwarantującym odpowiednie ułożenie i strukturę włókien podporowych skóry (kolagenu i elastyny). Niestety wraz z wiekiem jego ilość w organizmie maleje, dlatego stał się on cennym składnikiem kosmetyków, pomimo ograniczonych możliwości jego przenikania w głąb skóry.
Peptydy
Aktywne peptydy w skórze pełnią rolę substancji przekaźnikowych między komórkami. Spektrum działania peptydów jest bardzo szerokie. Wpływają zarówno na strukturę skóry jak i na układ nerwowy w procesie tworzenia zmarszczek mimicznych, zmiany trądzikowe czy nawet przebarwienia. Serum z peptydami aktywnymi może okazać się pomocne przy wielu niedoskonałościach skóry, w zależności od tego jakie peptydy zawiera.

Jak sprawić, ze serum będzie działać

Aby składniki aktywne serum mogły dotrzeć do odpowiednich układów receptorowych w skórze muszą przede wszystkim pokonać barierę naskórka, która jest bardzo skuteczną zaporą przed wpływem substancji zewnętrznych. W gabinecie kosmetycznym sprawdzoną metodą wtłoczenia serum w głąb skóry jest jego aplikacja po mikronakłuwaniu, bądź za pomocą ultradźwięków. Jednak w codziennej pielęgnacji domowej metody te nie są stosowane. Dlatego w preparatach typu serum stosuje się inne wspomagacze przenikania, na szczególną uwagę zasługują różnego rodzajupromotory i nośniki przenikania takie jak liposomy, nanodyski czy cyklodekstryny.
Liposomy są najbardziej popularnymi nośnikami. Najczęściej zbudowane są z fosfolipidów przyjmujących postać sferyczną (kulistą). W ich wnętrzu zamknięte są składniki aktywne. Ich budowa jest bardzo zbliżona do lipidowych obszarów warstwy rogowej naskórka, dlatego mogą się z nimi łączyć, tworząc jednolitą strukturę. Niestety ich rozmiary są nieco większe (80-200 nm) aniżeli przestrzenie między komórkowe warstwy rogowej (40 nm), dlatego mogą jedynie wnikać do jej najbardziej powierzchniowych warstw, prowadząc do wzmocnienia jej funkcji barierowych i hamowania TEWL, przywracając tym samym naturalną równowagę hydro-lipidową skóry.
Nanodyski są nowoczesnymi nośnikami składników aktywnych. Zbudowane są z biozgodnych ze skórą fosfolipidów, przybierających postać spłaszczonych sfer – dysków. Ich wymiary wynoszą od 10-40 nm, czyli mniej niż wymiar przestrzeni międzykomórkowych. Z tego względu mogą się przez nie przedostawać i przenosić substancje aktywne serum w głębsze warstwy skóry.
Cyklodekstryny są cyklicznymi oligosacharydami o postaci ściętego stożka, otwartego na obu końcach. Chronią i stabilizują składniki aktywne zamknięte w ich środku, oraz transportują je do głębszych warstw skóry, gdzie ulegają powolnemu uwalnianiu.
Opracowała:
Natalia Kurek
Kosmetolog Clinic Vivien