Witamina C

Witamina C to składnik, który wszyscy znamy. Potocznie zwana witaminą młodości . Ma wiele cennych właściwości , dlatego wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków. Jednak czy tego typu produkty możemy stosować przy ekspozycji skóry na słońce? Czy jest to bezpieczne?

Witamina C w kosmetykach
Znana wszystkim witamina nie tylko radzi sobie w okresie przeziębień i grypy. Równie skutecznie działa na naszą skórę, wspomagając produkcję kolagenu i wykazując się innymi, licznymi zaletami. Witamina C zwalcza wolne rodniki, niweluje zmarszczki i rozjaśnia cerę. Kosmetyki zawierające witaminę C poprawiają wygląd skóry, szczególnie szarej i zmęczonej. Polecane są osobom pracującym w stresie czy palącym papierosy. Znacznie skuteczniej działa miejscowe stosowanie witaminy C niż jej synteza wewnętrzna, gdy spożywamy produkty z witaminą. Dla zachowania młodej i zdrowej cery warto stosować kosmetyki z witaminą C. Ale czy możemy stosować je przy ekspozycji na słońce?

Kosmetyki z witaminą C a słońce
Witamina C działa rozjaśniająco, więc w takim toku rozumowania, moglibyśmy rzec, że jej stosowanie przy promieniowaniu słonecznym nie jest zbyt dobrym pomysłem. To jednak błędne myślenie. Duża ekspozycja na słońce przyczynia się do zmniejszenia ilości witaminy C w skórze, nawet o połowę. Dlatego musimy uzupełnić braki, nawet w okresie letnim. Witamina C nie jest fotouczulająca, nie działa jak filtr przeciwsłoneczny, ale nie sprawi, że nasza cera będzie pełna przebarwień. Wręcz przeciwnie, cenna witamina może złagodzić rumień powstały w wyniku opalania. Ma także funkcję ochronną – ochroni skórę przed skutkiem działania promieni UVA i UVB, jeśli zaaplikujemy także kosmetyk z filtrem. Kosmetyk z witaminą C w postaci serum czy kremu nakładamy pod puder czy balsam z filtrem przeciwsłonecznym. Wówczas lepiej chronimy skórę przed powstaniem zmarszczek czy przebarwień. Witamina działa na skórę przeciwzapalnie, więc tym bardziej należy ją stosować. Wyższe stężenia kwasu askorbinowego stosujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest niższe. Latem pamiętajmy o ochronie z filtrami, gdyż bez nich możemy nabawić się trwałych uszkodzeń skóry, poparzeń i licznych przebarwień. Jeśli chcemy, by nasza cera pozostała promienna i nawilżona, nie zaszkodzi nam zaopatrzyć się w kosmetyk z witaminą C, których nie brakuje na rynku.

Jak stosować kosmetyki z witaminą C ?
Mamy wielki wybór kosmetyków z witaminą C, które działają korzystnie na skórę. Serum , które zwykle ma większe stężenie witaminy niż krem. Możemy go stosować codziennie, najlepiej na noc. Krem zawierający witaminę C sprawdzi się zarówno na noc jak i na dzień. Musimy jednak pamiętać, że sam specyfik tego typu nie ochroni nas przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego obowiązkowo zaaplikujmy kosmetyk z filtrem. Krem możemy stosować także pod podkład z filtrem. Kosmetyki z witaminą C czy profesjonalne zabiegi w salonach będą obowiązkowym uzupełnieniem pielęgnacji skóry po opalaniu. Możemy więc stosować je bez obaw o przebarwienia czy uszkodzenia wrażliwej cery. Wybierajmy jednak kosmetyki z pochodnymi kwasu askorbinowego, które dają znacznie lepszy efekt niż czysta witamina C. Dbajmy o skórę, szczególnie gdy jest narażona na działanie słońca, a wtedy będziemy cieszyć się jej pięknem i zdrowiem, nie tylko w letni czas.

Autor : Magdalena Daniewska CLINIC VIVIEN
źródło : ” Kobieta dojrzała ” – Katarzyna Antos